|
Enligt statistik från statistiska intstituttet i Turkiet har landet den snabbast växande ekonomin i världen under första halvåret i år, då ekonomin växte med 8,8% mellan april och juni jämfört med samma period 2010. Under första kvartalet i år växte ekonomin med 11,6%, vilket ger en total tillväxt på 10,2% jämfört med samma period 2010, vilket är högre än Kinas 9,6% tillväxt under samma period.
Ekonomin i Turkiet har nu vuxit i sju kvartal i rad sedan den drabbats av en 4,8% nedgång i 2009. Sedan dess centralbanken följt en strikt penningpolitik och landet har gynnats av ett antal investeringar i den privata sektorn, så att ekonomin har kommit tillbaka mycket snabbare än väntat. I själva verket är den stora ökningen beror på dynamisk privat sektor kombinerat med hög inhemsk efterfrågan, som det har uppskattats att den privata sektorn stod för 91% av landets 8,9% årlig tillväxt förra året.
De privata investeringarna ökade med 33,5% under andra kvartalet, jämfört med andra kvartalet 2010 och med 6,7% jämfört med första kvartalet i år. Byggbranschen, handeln och transport, och den finansiella sektorn har också presterar bra och bidrar till en högre tillväxt än väntat, och de totala utländska direktinvesteringarna i landet under de första sex månaderna av året kom till 6,2 miljarder dollar, en otrolig ökning med 338,5% jämfört med första halvåret 2010. Tydligen en av de främsta orsakerna till detta belopp kommer in i landet starka finansiella sektorn.
se her bostad i Turkiet
|